MČ Praha 2 – tisková zpráva: Nový volnočasový areál v parku Folimanka
MČ Praha 2 – tisková zpráva: Nový volnočasový areál v parku Folimanka

MČ Praha 2 – tisková zpráva: Nový volnočasový areál v parku Folimanka

Zastupitelům městské části Praha 2 a také veřejnosti prostřednictvím on-line přenosu z jednání zastupitelstva v pondělí 26. dubna místostarosta Václav Vondrášek představil připravovanou podobu nového volnočasového areálu v parku Folimanka. Návrh ukázal nové architektonické pojetí dosud volného prostoru pod Nuselským mostem, kde se nedařilo zeleni a byla tu jen udusaná hlína. Plánovaný areál bude opticky oddělen od stávajícího parku nově vysazenou zelení a vytvoří nové atraktivní místo pro setkávání rodin a lidí všech věkových kategorií u společných volnočasových či sportovních aktivit.

„Dosud volný hliněný plácek pod Nuselským mostem nově poslouží k vybudování nového volnočasového areálu pro venkovní aktivity osob všech věkových kategorií. Největší plochou bude ovál v zimě využívaný jako kluziště, po zbytek roku podle libosti pro pobyt venku a různé individuální aktivity návštěvníků areálu. Součástí areálu bude i  hřiště s herními a vodními prvky, plocha na cvičení, plocha pro grilování, hřiště na pétanque, knižní stánek, kiosek s občerstvením, půjčovnou grilů a sportovního nářadí (v zimě bruslí) a s veřejnými toaletami. V rámci areálu bude možno pořádat i menší sportovní a kulturní akce. A vrátí se tam i oblíbená socha skateboardisty, která bude umístěna na vyvýšeném soklu,“ komentuje návrh místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

Návrh přináší také řešení aktuálně nelogicky umístěných vstupů do parku. V rámci přestavby dojde k propojení současných dvou hlavních cest spojovací cestou z probarveného žlutého asfaltu, na kterou jsou navázané jednotlivé architektonické prvky a která společně se žlutým ocelovým schodištěm návštěvníky zcela přirozeně provede celým areálem.

Jedním z hlavních prvků volnočasového areálu bude víceúčelová plocha v podobě velkého modrého oválu. Jde o částečně zapuštěný „bazén“ z probarveného betonu, z jehož povrchu vystupuje podstavec pro sochu skateboardisty, která dříve stála opodál. Během teplých letních měsíců bude tento ovál sloužit jako zábavná sportovní, rekreační nebo i taneční plocha s interaktivními prvky pro děti. Během chladnějších zimních měsíců se pak ovál promění na kluziště pro veřejné bruslení. Chladicí technologie kluziště bude mobilní a bude instalovaná pouze na zimu.

Architekti do návrhu zakomponovali také cvičební plochu z umělé trávy určenou především pro jógu a další formy cvičení. Nedaleko je pak umístěno oblé hřiště s vodní pumpou vytvářející interaktivní vodní prvek určený převážně pro děti a přinášející příjemné osvěžení v horkých letních měsících. Ve zbytku areálu se nachází velké množství laviček, stolů a židlí určených pro příjemné posezení s přáteli nebo rodinou a nechybí zde ani speciální místo pro grilování s kruhovým posezením.

Folimanka v průběhu historie měnila svoji podobu. Původně se zde nacházela rozlehlá vinice a zahrady s ovocným sadem. Přeměna na park proběhla v 70. letech 20. století. V roce 2007 pak v parku došlo k rozsáhlým rekonstrukcím, kdy úprava východní části parku a „plácku“ pod Nuselským mostem s rozlohou přibližně pět tisíc metrů čtverečních nebyla dořešena. Návrh revitalizace tohoto území je součástí dokumentu Aktualizace programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón na území městské části Praha 2 – 2020, který byl schválen na základě usnesení č. 113 ZMČ Praha 2 ze dne 22. 6. 2020. Studii, finální návrh a projektovou dokumentaci vypracovala společnost LOXIA a.s., stavební záměr (společné územní a stavební povolení) byl stavebním úřadem schválen dne 30. 3. 2021.

5x vizualizace: LOXIA a.s., zdroj: praha2.cz