Právo: Lidé nechtějí areál na Folimance
Právo: Lidé nechtějí areál na Folimance

Právo: Lidé nechtějí areál na Folimance

Proti výstavbě volnočasového areálu na Folimance pod Nuselským mostem, který plánuje Praha 2, protestovalo v úterý před radnicí asi padesát nespokojených lidí. Jeden z organizátorů, Tomáš Čada, který zeleň pravidelně navštěvuje se svými třemi dětmi, Právu řekl, že by bylo nejlepší, kdyby obec záměr zamítla.

Místo půlhektarové plochy téměř bez vegetace, převážně s udusanou hlínou, má vzniknout areál celoročně sloužící všem generacím. Nabídne hřiště s herními a vodními prvky, plochu na cvičení, grilování, hřiště na pétanque, knižní stánek, kiosek s občerstvením, půjčovnu grilů a sportovního nářadí i veřejné toalety. Práce by měly začít v srpnu, potrvají rok.
Lidé se zlobí, že s nimi o tom nikdo nediskutoval, a mají za to, že projekt souvisí s nadcházejícími volbami. „Neproběhla žádná architektonická soutěž, pouze na zhotovitele, jediným kritériem byla cena. Vyhrála firma, která nemá žádné zkušenosti s revitalizací parků,“ zmiňuje Čada další důvody, proč plány Prahy 2 vadí.

„To, co má vzniknout, je Matějská pouť. Výsledek vypadá tak, že se na jedno místo snažili dát prostor všem prvkům,“ míní s tím, že investice jsou potřeba jinde. Zásadní renovaci by např. potřebovala drolící se cihlová stěna pod mostem. Chybí závlahový systém. Nelíbí se ani to, že atrakce pro děti by měly být v místě, kde spadají emise z aut jezdících po mostě. Prostranství je jedním z mála, kde se v Praze 2 dá hrát kriket, zdůraznil. Sportovci se tam scházejí každý týden. „Celé je to nekoncepční,“ uzavřel.

Podle radnice kvůli novému areálu nepřibude na Folimance žádný plast a betonu jen 985 m2. Navíc na místě, kde není možné pěstovat trávník ani žádnou zeleň. Zahradníci v parku zasadí stovky keřů a více než dva tisíce trvalek a cibulovin, pět stromů. Vzniknou nová propojení s horní částí parku i parkové cesty s mlatovým povrchem.

„Podobu veřejného prostoru je vždy dopředu potřeba dobře promyslet. Nemusí být nutně velký, ale musí nabízet aktivity a služby, které obecně lidé vyhledávají, aby se nestal jen expozicí nápadů nebo jednoúčelovým prostorem pro minoritu, ale aby byl přínosem pro rezidenty i lákadlem pro návštěvníky z okolí,“ doplnila architektka Jana Mastíková.

Nelíbí se ani to, že atrakce pro děti by měly být v místě, kde spadají emise z aut jezdících po mostě.

zdroj: Lucie Fialová: Lidé nechtějí areál na Folimance, Právo, 15. 7. 2021