Vaše 2: Udržitelná Dvojka: obnova zeleně a vodních ploch
Vaše 2: Udržitelná Dvojka: obnova zeleně a vodních ploch

Vaše 2: Udržitelná Dvojka: obnova zeleně a vodních ploch

Dvojka sází stromy, rekonstruuje parky, obnovuje vodní prvky a mlhoviště a buduje síť podzemních kontejnerů na separovaný odpad. Aktuálně také chystá systém chytrých závlah v Riegerových sadech, což je po pilotním projektu, už realizovaném v Čapkových sadech, druhá lokalita, která nebude mít problémy se závlahami.

„Jsme centrální městskou částí, která je extrémně zatížena dopravou a čelí následkům v podobě zhoršeného životního prostředí. Děláme proto maxi mum, abychom tyto neblahé dopady zmírnili. Revitalizujeme parky a veřejné prostranství, budujeme nové vodní prvky, zlepšujeme hospodaření s vodou v přírodě. Každoroční zájem veřejnosti o dotace v oblasti životního prostředí nás jen utvrzuje v tom, že se jedná o smysluplně vynaložené prostředky,“ zmiňuje k revitalizacím v rámci udržitelnosti místostarosta pro oblast životního prostředí a územního rozvoje Dvojky Václav Vondrášek (ODS).

Chytré zavlažování

Závlahové plány se realizují v platformě CleverFarm, která se začne používat už v nejbližších dnech v Riegerových sadech. Systém je nastaven na základě podkladů naměřených v půdě a ve vzduchu. Chytré zavlažování je také možné spouštět a zastavovat v reálném čase, a to na dálku v počítači, tabletu nebo mobilním telefonu. Systém funguje tak, že půdní senzory měří teplotu a vlhkost, meteostanice monitoruje srážky, teplotu a vlhkost vzduchu. Výsledkem je automatické nastavování zavlažovacích plánů nebo spouštění a vypínání závlah podle aktuálně naměřených hodnot.

Pomáhají vodní prvky

Pro oživení městského prostoru zatíženého enormně vysokou dopravou jsou vodní prvky vítanou součástí. Jsou jistě dobrým sluhou v parných dnech, ale mohly by se stát i nepříjemným a obtěžujícím sousedem pro některé obyvatele.

V lednu letošního roku zahájila Praha 2 stavební práce v sadech Svatopluka Čecha. Je bezpochyby, že jsou skutečnou oázou v hlučném centru města, a tak nový vodní prvek v jeho centrální části, má svoje opodstatnění. Na ploše mezi tryskami vodotrysků a brouzdalištěm si mohou návštěvníci i počíst; je zde totiž umístěn i úryvek z díla spisovatele Svatopluka Čecha.
Projekt má však také svoje protivníky. A těmi jsou hlavně obyvatelé domů poblíž parku a lidé, kteří do parku chodí za tichem a klidem. A právě o tyto dvě vymoženosti v centru hlučného města se obávají.

„Je docela možné, že se sem budou děti a lidi vůbec chodit koupat jako k rybníku, bude tu křik a hluk, okolí může klidně být i plné lidí na dekách, budou tu piknikovat, hrát si s míčem – a ne tiše, opalovat se… Kdo to tady bude hlídat? Bude sem chodit Městská policie? Jaká budou pravidla, kdo tady bude uklízet a udržovat pořádek?“ ptají se občané staršího věku, kteří tu evidentně tráví každý den podstatnou část odpoledne.

Folimanka je větší kalibr

Nový volnočasový areál pod Nuselským mostem má nabídnout už během letošního léta zábavu, relax a sport pro všechny generace. Cílem projektu je oživení části parku v této lokalitě.
Areál bude zahrnovat vodní prvek s pískovištěm pro děti, hřiště na pétanque, prostor pro cvičení jógy a zdravotní cvičení seniorů, tři griloviště a víceúčelovou plochu, kterou v letních měsících bude možné využívat pro skateboard nebo in-line, v zimě jako kluziště. Místo oživí i nová zeleň, keře, stromy a květiny a návštěvníci budou moct využít i hřiště s vodní pumpou, která bude vytvářet interaktivní vodní prvek k osvěžení v horkých letních měsících. V areálu umístili architekti i lavičky, stoly a židle. Přesto je současná Folimanka třaskavé téma.

Důvodů nesouhlasu je víc

Jde jednak o betonovou plochu, která nahradí trávu. Hnutí Za Folimanku kvůli tomu zorganizovalo loni sousedské setkání, sesbíralo přes tisíc petičních podpisů, ale Rada městské části Praha 2 se dokumentem nezabývala.

Druhým důvodem nevole s podobou volnočasového areálu je celková cena, která byla navýšena téměř o milion korun. Celková částka teď činí 35 716 880 korun. „Z pohledu navýšení ceny se nejedná o podstatnou změnu závazky ze smlouvy. Náklady na navýšení ceny budeme krýt z rozpočtu městské části Praha 2 na rok 2022,“ poznamenal místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS).

„Prostor se dal kultivovat za daleko méně peněz, než kolik stojí jeho vybetonování. Plácek pod mostem byl využívaný, našel si své uživatele a příznivce, což ukázala i petice,“ myslí si Jaroslav Němec (Piráti), zastupitel Prahy 2. Má i za to, že stačilo odtěžit kontaminovanou půdu: „Jak se nyní ukázalo, šlo asi o více než čtyři sta tun stavebního odpadu, což byly plasty, pneumatiky a domovní odpad z dob výstavby Nuselského mostu.“


Táňa Pikartová: Udržitelná Dvojka: obnova zeleně a vodních ploch, Vaše 2, 6. 6. 2022